| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | FJX2907ATF |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A SOT-323 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 325mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 |
| Transistor Type | PNP |
| Base Part Number | FJX2907 |
| Operating Temperature | - |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Supplier Device Package | SC-70 (SOT323) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |