| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | FJA13009TU |
| Description: | TRANS NPN 400V 12A TO-3P |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 130W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 4MHz |
| Supplier Device Package | TO-3P |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 3A, 12A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 12A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 8 @ 5A, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.75 | $1.72 | $1.68 |