| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS |
| Data Sheet: | FEBFAN9611-S388V1-GEVB |
| Description: | EVAL BOARD FOR FAN9611 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS |
| Series | Sync-Lock⢠|
| Board Type | Fully Populated |
| Part Status | Active |
| Main Purpose | AC/DC, Primary Side and PFC |
| Power - Output | 400W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Current - Output | 1A |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output | 400V |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Regulator Topology | - |
| Utilized IC / Part | FAN9611 |
| Frequency - Switching | 50kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |