FDMS8050ET30
Manufacturers: ON Semiconductor
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: FDMS8050ET30
Description: MOSFET N-CH 30V 55A 8-PQFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ON Semiconductor
Series PowerTrench®
FET Type N-Channel
Packaging Digi-Reel®
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 750µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.65mOhm @ 55A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 180W (Tc)
Supplier Device Package Power56
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 285nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 22610pF @ 15V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Ta), 423A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V