| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | FDMC8030 |
| Description: | MOSFET 2N-CH 40V 12A 8MLP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | PowerTrench® |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 800mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerWDFN |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.8V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 10mOhm @ 12A, 10V |
| Supplier Device Package | 8-Power33 (3x3) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 30nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1975pF @ 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |