| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | FDD3510H |
| Description: | MOSFET N/P-CH 80V 4.3A/2.8A DPAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | PowerTrench® |
| FET Type | N and P-Channel, Common Drain |
| Packaging | Digi-Reel® |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 1.3W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 80mOhm @ 4.3A, 10V |
| Supplier Device Package | TO-252-4L |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 18nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 800pF @ 40V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 4.3A, 2.8A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |