| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | CS8147YTHA5 |
| Description: | IC REG LIN 10V/5V TO220-5 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 Formed Leads |
| Base Part Number | CS8147 |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA, 70mA |
| Protection Features | Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.7V @ 500mA, 2.5V @ 70mA |
| Current - Supply (Max) | 120mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-5 Horizontal |
| Current - Quiescent (Iq) | 7mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 10V, 5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |