BZX85C12
Manufacturers: ON Semiconductor
Product Category: Diodes - Zener - Single
Data Sheet: BZX85C12
Description: DIODE ZENER 12V 1W DO41
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer ON Semiconductor
Series -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 1W
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number BZX85C12
Impedance (Max) (Zzt) 9 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 8.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA