| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | ACE1101BEMT8X |
| Description: | IC MCU 8BIT 1KB EEPROM 8TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 4MHz |
| Series | ACEX® 11xx |
| RAM Size | 64 x 8 |
| Core Size | 8-Bit |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| EEPROM Size | 64 x 8 |
| Part Status | Obsolete |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 6 |
| Core Processor | ACE1001 |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Part Number | ACE1101 |
| Program Memory Size | 1KB (1K x 8) |
| Program Memory Type | EEPROM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |