| Manufacturers: | ON Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | 2SA2016-TD-E |
| Description: | TRANS PNP 50V 7A SOT89-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 3.5W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 330MHz |
| Supplier Device Package | PCP |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 40mA, 2A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 7A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 500mA, 2V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.27 | $0.26 | $0.26 |