| Manufacturers: | Nidec Copal Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Trimmer Potentiometers |
| Data Sheet: | ST2TA101 |
| Description: | TRIMMER 100 OHM 0.1W J LEAD TOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nidec Copal Electronics |
| Product Category | Trimmer Potentiometers |
| Series | ST2 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±20% |
| Resistance | 100 Ohms |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Number of Turns | 1 |
| Size / Dimension | Square - 0.110" x 0.094" Face x 0.067" H (2.80mm x 2.40mm x 1.70mm) |
| Termination Style | J Lead |
| Resistive Material | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |