| Manufacturers: | Nidec Copal Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Slide Switches |
| Data Sheet: | SS220K-23-Z |
| Description: | SWITCH SLIDE DPST 20A 250V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nidec Copal Electronics |
| Product Category | Slide Switches |
| Series | SS220K-23 |
| Circuit | DPST |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Standard |
| Mounting Type | - |
| Switch Travel | 5.50mm |
| Contact Finish | - |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length | 8.00mm |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Operating Force | 350 ~ 750gf |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Material | - |
| Actuator Material | - |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Current Rating (Amps) | 20A (AC) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.27 | $4.18 | $4.10 |