| Manufacturers: | Nidec Copal Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | PA-968-504P-R2-1 |
| Description: | THIN FILM HIGH PRESSURE TRANSDUC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nidec Copal Electronics |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Series | PA-968 |
| Accuracy | - |
| Features | Temperature Compensated |
| Port Size | Male - M12 |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Current |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | 9427.45PSI (65000kPa) |
| Voltage - Supply | 10.8V ~ 30V |
| Termination Style | M12 |
| Operating Pressure | 7251.89PSI (50000kPa) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $209.60 | $205.41 | $201.30 |