UUR0G331MCL1GS
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UUR0G331MCL1GS
Description: CAP ALUM 330UF 20% 4V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UUR
Ratings -
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±20%
Capacitance 330µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 152mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 197.6mA @ 10kHz