UPW2AR47MDH
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UPW2AR47MDH
Description: CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Ratings -
Impedance 43 Ohms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 100V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 20mA @ 100kHz