UMA1C470MDD1TP
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UMA1C470MDD1TP
Description: CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UMA
Ratings -
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±20%
Capacitance 47µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 58mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 87mA @ 10kHz