UES0J102MHM1TO
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UES0J102MHM1TO
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UES
Ratings -
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±20%
Capacitance 1000µF
Part Status Active
Applications Audio
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C