UCM1C680MCL1GS
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UCM1C680MCL1GS
Description: CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UCM
Ratings -
Impedance 360 mOhms
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Capacitance 68µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 120mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 240mA @ 100kHz