UCL0J220MCL1GS
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UCL0J220MCL1GS
Description: CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UCL
Ratings -
Impedance 850 mOhms
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±20%
Capacitance 22µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 80mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 160mA @ 100kHz