UCA2C330MPD
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UCA2C330MPD
Description: CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UCA
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 33µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 160V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 282.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 565mA @ 100kHz