UBT1H220MPD8
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UBT1H220MPD8
Description: CAP ALUM 22UF 20% 50V THRU HOLE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UBT
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 125mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 250mA @ 100kHz