| Manufacturers: | Nichicon |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | QXP2K333KRPT |
| Description: | CAP FILM 0.033UF 10% 800VDC RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | QXP |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.033µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.689" (17.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.827" L x 0.280" W (21.00mm x 7.10mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 800V |
| Height - Seated (Max) | 0.524" (13.30mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.62 | $0.61 | $0.60 |