| Manufacturers: | Nichicon |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | QXP2G155JRPT |
| Description: | CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | QXP |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1.5µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.587" W (31.50mm x 14.90mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 1.079" (27.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.45 | $2.40 | $2.35 |