PLV2A6R8MCL1
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum - Polymer Capacitors
Data Sheet: PLV2A6R8MCL1
Description: CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 100V T/H
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Type Polymer
Series PLV
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 100V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 1.6A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm