PCV1C681MCL2GS
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum - Polymer Capacitors
Data Sheet: PCV1C681MCL2GS
Description: CAP ALUM POLY 680UF 20% 16V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Type Polymer
Series PCV
Ratings -
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±20%
Capacitance 680µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 4.4A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm