| Manufacturers: | Nichicon |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | EXH2E705HRPT |
| Description: | CAP FILM 7UF 250VAC RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | EXH |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -5%, +10% |
| Capacitance | 7µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Motor Run |
| Lead Spacing | 1.280" (32.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.417" L x 0.571" W (36.00mm x 14.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 1.083" (27.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.20 | $4.12 | $4.03 |