| Manufacturers: | Nichicon |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | EEC2E705HQA403 |
| Description: | CAP FILM 7UF 250VAC QC TERM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | EEC |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -5%, +10% |
| Capacitance | 7µF |
| Part Status | Active |
| Termination | Quick Connect, Disconnect |
| Applications | Motor Run |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Rectangular Box |
| Size / Dimension | 1.457" L x 0.610" W (37.00mm x 15.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.95 | $8.77 | $8.60 |