| Manufacturers: | Nexperia USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased |
| Data Sheet: | PUMH2F |
| Description: | PUMH2/SOT363/SC-88 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 300mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Transistor Type | 2 NPN - Pre-Biased (Dual) |
| Resistor - Base (R1) | 47kOhms |
| Frequency - Transition | 230MHz |
| Supplier Device Package | 6-TSSOP |
| Resistor - Emitter Base (R2) | 47kOhms |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 150mV @ 500µA, 10mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 80 @ 5mA, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.04 | $0.04 | $0.04 |