| Manufacturers: | Nexperia USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | BAT85,113 |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA DO34 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial |
| Base Part Number | BAT85 |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-34 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 25V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA (DC) |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 100mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.43 | $0.42 | $0.41 |