| Manufacturers: | Nexperia USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Logic - Universal Bus Functions |
| Data Sheet: | 74ALVCH16501DL,112 |
| Description: | IC 18BIT UNVRSL BUS TXRX 56-SSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Product Category | Logic - Universal Bus Functions |
| Series | 74ALVCH |
| Packaging | Tube |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Base Part Number | 74ALVCH16501 |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.24 | $1.22 | $1.19 |