| Manufacturers: | Newhaven Display, Intl. |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Data Sheet: | NHD-7.0-800480WF-CTXI# |
| Description: | LCD TFT 7" 800X480 WHT W/CTLR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Newhaven Display, Intl. |
| Product Category | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Series | - |
| Dot Size | - |
| Backlight | LED - White |
| Dot Pitch | - |
| Interface | SSD1963 (8-Bit, RGB) |
| Dot Pixels | 800 x 480 (WVGA) |
| Part Status | Active |
| Touchscreen | - |
| Display Mode | Transmissive |
| Display Type | TFT - Color |
| Viewing Area | 152.40mm W x 91.44mm H |
| Graphics Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Background Color | - |
| Diagonal Screen Size | 7" (177.80mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $86.00 | $84.28 | $82.59 |