| Manufacturers: | Newhaven Display, Intl. |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric |
| Data Sheet: | NHD-0224WH-ATDI-JT# |
| Description: | LCD MOD CHAR 24X2 TRANSMISSIVE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Newhaven Display, Intl. |
| Product Category | Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric |
| Series | - |
| Dot Size | 0.60mm W x 0.65mm H |
| Backlight | LED - White |
| Interface | Parallel |
| Text Color | White |
| Part Status | Active |
| Display Mode | Transmissive |
| Display Type | FFSTN - Double Film Super-Twisted Nematic |
| Viewing Area | 94.50mm L x 16.00mm W |
| Character Size | 5.55mm H x 3.20mm W |
| Display Format | 24 x 2 |
| Background Color | Black |
| Character Format | 5 x 8 Dots |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Outline L x W x H | 118.00mm x 36.00mm x 13.60mm |
| Number of Characters | 48 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $15.50 | $15.19 | $14.89 |