| Manufacturers: | Newhaven Display, Intl. |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - Vacuum Fluorescent (VFD) |
| Data Sheet: | C-29-1403F |
| Description: | VFD CUSTOM AUDIO DISP 6.6MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Newhaven Display, Intl. |
| Product Category | Display Modules - Vacuum Fluorescent (VFD) |
| Format | 5 x 7 Dots |
| Series | - |
| Interface | - |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | Character |
| Viewing Area | - |
| Character Size | 6.60mm H x 4.10mm W |
| Display Format | 12 x 1 |
| Number of Dots | - |
| Voltage - Supply | - |
| Outline L x W x H | 118.20mm x 29.00mm x 6.50mm |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |