| Manufacturers: | Newava Technology Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | S34568 |
| Description: | FIXED IND 33UH 3.6A 35 MOHM TH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Newava Technology Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | - |
| Inductance | 33µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Horizontal, 10 Leads |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.560" L x 0.560" W (14.22mm x 14.22mm) |
| DC Resistance (DCR) | 35mOhm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 3.6A |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 2MHz |
| Inductance Frequency - Test | 10kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.14 | $4.06 | $3.98 |