| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Data Sheet: | TEA1833LTS/1X |
| Description: | IC FLYBACK SMPS CTLR 6TSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | GreenChip™ |
| Topology | Flyback |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Duty Cycle | 90% |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74, SOT-457 |
| Control Features | - |
| Fault Protection | Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Start Up | 22V |
| Voltage - Breakdown | - |
| Frequency - Switching | 65kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 6-TSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 10.5V ~ 36V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |