| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Data Sheet: | TEA1755LT/1Y |
| Description: | IC SMPS CONTROLLER 16SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | GreenChip™ II |
| Topology | Flyback |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Duty Cycle | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 250W |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | TEA1755 |
| Control Features | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Start Up | 22.3V |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Frequency - Switching | 119kHz ~ 159kHz, 110kHz ~ 150kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 13.4V ~ 38V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |