| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Linear - Amplifiers - Audio |
| Data Sheet: | TDA8588AJ/N3,112 |
| Description: | IC AMP CLASS AB QUAD 87W 37DBS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Linear - Amplifiers - Audio |
| Type | Class AB |
| Series | - |
| Features | I²C, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Standby |
| Packaging | Tube |
| Output Type | 4-Channel (Quad) |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 37-SSIP Formed Leads |
| Base Part Number | TDA8588 |
| Voltage - Supply | 8V ~ 18V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 37-DBS |
| Max Output Power x Channels @ Load | 87W x 4 @ 2Ohm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |