| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Receivers |
| Data Sheet: | TDA1572T/V3,112 |
| Description: | RF RECEIVER AM AM 20SO |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | RF Receivers |
| Series | - |
| Features | - |
| Frequency | AM |
| Packaging | Tube |
| Memory Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Sensitivity | - |
| Applications | AM Radio Receiver |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Data Rate (Max) | - |
| Voltage - Supply | 7.5V ~ 14V |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 25mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Modulation or Protocol | AM |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |