| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Linear - Amplifiers - Audio |
| Data Sheet: | TDA1517P/N3,112 |
| Description: | IC AMP CLASS B STEREO 6W 18HDIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Linear - Amplifiers - Audio |
| Type | Class B |
| Series | - |
| Features | Depop, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Standby |
| Packaging | Tube |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) Exposed Pad |
| Base Part Number | TDA1517 |
| Voltage - Supply | 6V ~ 18V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 18-HDIP |
| Max Output Power x Channels @ Load | 6W x 2 @ 4Ohm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |