| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | SPC5606EEF2VMCR |
| Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121BGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 64MHz |
| Series | MPC56xx Qorivva |
| RAM Size | 96K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Part Status | Active |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 39 |
| Core Processor | e200z0h |
| Package / Case | 121-LFBGA |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Part Number | SPC5606 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 121-MAPBGA (8x8) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $20.88 | $20.46 | $20.05 |