| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Mixers |
| Data Sheet: | SA607DK/01,118 |
| Description: | IC MIXER 150MHZ UP CONVRT 20SSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | RF Mixers |
| Gain | 17dB |
| Series | SA607 |
| RF Type | Cellular, ASK, FSK, NAMPS, NTACS |
| Frequency | 150MHz |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Part Status | Obsolete |
| Noise Figure | 6.2dB |
| Package / Case | 20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Current - Supply | 4.2mA |
| Number of Mixers | 2 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 7V |
| Secondary Attributes | Up Converter |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |