| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Linear - Amplifiers - Audio |
| Data Sheet: | SA58670BS,115 |
| Description: | IC AMP CLASS D STER 2.1W 20HVQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Linear - Amplifiers - Audio |
| Type | Class D |
| Series | - |
| Features | Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | SA58670 |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-HVQFN (4x4) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 2.1W x 2 @ 4Ohm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |