| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | MPVZ7025DP |
| Description: | IC PRESSURE SENSOR 8-SOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 0.2 V ~ 4.7 V |
| Series | MPXV7025 |
| Accuracy | ±5% |
| Features | Temperature Compensated |
| Port Size | Male - 0.13" (3.3mm) Tube, Dual |
| Port Style | Barbed |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Differential |
| Package / Case | 8-BSOP (0.475", 12.06mm Width) Dual Ports, Same Side |
| Maximum Pressure | ±29.01PSI (±200kPa) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Termination Style | Gull Wing |
| Operating Pressure | ±3.63PSI (±25kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |