| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Pressure Sensors, Transducers |
| Data Sheet: | MP3H6115AC6U |
| Description: | IC PRESSURE SENSOR 16.7PSI 8SSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Pressure Sensors, Transducers |
| Output | 0.12 V ~ 2.8 V |
| Series | - |
| Accuracy | ±1.5% |
| Features | Temperature Compensated |
| Port Size | Male - 0.13" (3.3mm) Tube |
| Port Style | Barbless |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | 8-SOIC (0.335", 8.50mm Width), Top Port |
| Maximum Pressure | 58.02PSI (400kPa) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.3V |
| Termination Style | Gull Wing |
| Operating Pressure | 2.18PSI ~ 16.68PSI (15kPa ~ 115kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 8-SSOP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |