| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Amplifiers |
| Data Sheet: | MMG3006NT1 |
| Description: | IC RF AMP CELLULAR 2.4GHZ 16QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | RF Amplifiers |
| Gain | 17.5dB |
| P1dB | 33dBm |
| Series | - |
| RF Type | Cellular, PCS, PHS, WLL |
| Frequency | 400MHz ~ 2.4GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | 6.6dB |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Test Frequency | 900MHz |
| Current - Supply | 850mA |
| Voltage - Supply | 5V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.72 | $4.63 | $4.53 |