| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Motion Sensors - Accelerometers |
| Data Sheet: | MMA6255AKEG |
| Description: | IC SENSOR ACCEL DUAL AXIS 20SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Motion Sensors - Accelerometers |
| Axis | X, Y |
| Series | MMA6200 |
| Bandwidth | 3kHz |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 3.45V, 4.75V ~ 5.25V |
| Acceleration Range | ±50g |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.40 | $11.17 | $10.95 |