| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Motion Sensors - Accelerometers |
| Data Sheet: | MMA6222AKEGR2 |
| Description: | ACCELEROMETER 20G ANALOG 20SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Motion Sensors - Accelerometers |
| Axis | X, Y |
| Type | Analog |
| Series | Automotive, AEC-Q100, MMA62XXAKEG |
| Features | - |
| Bandwidth | 3kHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Voltage - Supply | 3.13V ~ 5.25V |
| Acceleration Range | ±20g |
| Sensitivity (mV/g) | 23.40mV/V/g |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.47 | $8.30 | $8.13 |