| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | MK60DN512ZAB10R |
| Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 120CSP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 100MHz |
| Series | Kinetis K60 |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Peripherals | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Package / Case | 120-UFBGA, WLCSP |
| Data Converters | A/D 38x16b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Part Number | K60DN512 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 120-WLCSP (5.29x5.28) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 3.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |