| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | MC912D60AVFUE8 |
| Description: | IC MCU 16BIT 60KB FLASH 80QFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 8MHz |
| Series | HC12 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| Packaging | Tray |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, MI Bus, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 48 |
| Core Processor | CPU12 |
| Package / Case | 80-QFP |
| Data Converters | A/D 8x8/10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Part Number | MC912D60 |
| Program Memory Size | 60KB (60K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 80-QFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $26.62 | $26.09 | $25.57 |