| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Motor Drivers, Controllers |
| Data Sheet: | MC34929EP |
| Description: | IC MOTOR DRIVER 8V-28V 24QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | PMIC - Motor Drivers, Controllers |
| Series | - |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | Parallel |
| Packaging | Tray |
| Technology | Power MOSFET |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Load | 8V ~ 28V |
| Step Resolution | - |
| Base Part Number | MC34929 |
| Current - Output | 1A |
| Voltage - Supply | 8V ~ 28V |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
| Motor Type - Stepper | - |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 24-QFN-EP (4x4) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |